Przejdź do treści głownej
Umów się0
Blog
O nasHistoria markiMediaKontakt
SpecjaliściJak umówić wizytę?Efekty współpracyZrób testCennik
AkademiaMoje kursy

Jak holistyczny program psychoterapii i dietoterapii pomaga w zaburzeniach odżywiania?

Czy Twoje myśli krążą wokół jedzenia i obawiasz się przybrania na wadze? Masz trudności z akceptacją siebie i swojego wyglądu? Mogą to być sygnały zwiastujące pojawienie się zaburzeń odżywiania.

Bez obaw! Zaburzenia odżywiania można skutecznie pokonać. Istnieje wiele sposobów na odzyskanie kontroli nad życiem i jedzeniem. Kluczem jest holistyczne podejście, które polega nie tylko na pracy w obszarze psychiki, ale również odżywiania.

Jakie są rodzaje zaburzeń odżywiania?

Anoreksja

Anoreksja charakteryzuje się występowaniem silnej obawy przed przybraniem na wadze, co prowadzi do utrzymania bardzo niskiej masy ciała. Osoby dotknięte chorobą cechują się nieadekwatnym postrzeganiem swojego wyglądu. Widzą siebie jako „za grube”, nawet gdy ich waga jest znacznie poniżej normy. Dieta i ćwiczenia stają się ważnym punktem w ich codziennym życiu. Mają one prowadzić do utraty masy ciała, co ostatecznie może prowadzić nawet do odmowy przyjmowania pokarmów.

Bulimia

Osoby zmagające się z bulimią doświadczają okresów jedzenia dużej ilości jedzenia, po których stosują różne sposoby na uniknięcie przybrania na wadze. Mogą to być wymioty, nadmierne ćwiczenia, głodówka lub nadużywanie leków przeczyszczających. Często utrzymują normalną masę ciała, co może utrudniać rozpoznanie problemu.

Napadowe objadanie się

Osoby z tym zaburzeniem regularnie jedzą dużo jedzenia, często do punktu, w którym czują się „niewygodnie” pełni. Nie stosują jednak różnych metod, aby kontrolować swoją wagę, jak w przypadku bulimii. To zaburzenie często prowadzi do nadwagi lub otyłości i może powodować negatywne emocje związane z jedzeniem, takie jak poczucie winy lub wstydu.

Zaburzenia odżywiania inaczej nie określone (EDNOS)

Kategoria ta obejmuje różne formy zaburzeń odżywiania, które nie spełniają ściśle określonych kryteriów dla anoreksji, bulimii czy zaburzenia objadania się, ale wciąż są poważne i wymagają leczenia.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Objawy zaburzeń odżywiania mogą się różnić, ale często obejmują skrajne ograniczenie spożywanych ilości jedzenia, napadowe objadanie się, a także działania kompensacyjne takie jak wymuszanie wymiotów czy nadmierna aktywność fizyczna. Towarzyszą im silne emocje, niska samoocena i zniekształcone postrzeganie własnego ciała. Bardzo często pacjenci tkwią w błędnym kole (objadanie się, wymioty, głodzenie się, objadanie się).

Bardzo niska masa ciała

Lęk przed przybraniem na wadze, nawet przy masie ciała znacznie poniżej normy wagowej

Unikanie wspólnych posiłków

Stosowanie skrajnie restrykcyjnej diety

Rozpoznajesz u siebie któreś z powyższych objawów?

PsychoDietMed to miejsce, w którym znajdziesz pomoc.

Umów wizytę online

Jakie negatywne skutki mogą nieść nieleczone zaburzenia odżywiania?

Problemy z odżywianiem mogą wpływać na Twoje samopoczucie i odwrotnie. Negatywne postrzeganie siebie, niska samoocena, lęk oraz inne objawy charakterystyczne dla zaburzeń odżywiania (wycofanie społeczne, stopniowa utrata zainteresowań) negatywnie wpływają na psychikę. Mogą one prowadzić do rozwoju problemów psychicznych takich jak depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i inne.

Jeden z bardziej subtelnych, ale nie mniej ważnych efektów niedożywienia lub niewłaściwej diety dotyczy osi jelitowo-mózgowej. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że stan mikrobioty jelitowej może wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Niezdrowa dieta i zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do zmian w składzie i działaniu mikrobioty jelitowej, co z kolei może wpływać na działanie osi jelitowo-mózgowej.

Z drugiej strony, osoby cierpiące na depresję czy zaburzenia lękowe mogą być bardziej narażone na rozwój problemów z jedzeniem. Depresja może prowadzić do zwiększonego apetytu i traktowania jedzenia jako formy radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Osoby z zaburzeniami lękowymi również mogą rozwinąć niezdrowe podejście do spożywania posiłków jako sposób radzenia sobie ze stresem i lękiem.

Czy można wyleczyć się z zaburzeń odżywiania?

Anoreksja

Otyłość

Napadowe objadanie się

EDNOS

Zaburzenia odżywiania to złożone problemy, których przyczyny mogą być różnorodne. Mogą wynikać z czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych czy środowiskowych. Ich wyleczenie jest możliwe. Skuteczne efekty przynosi psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna.

Poniższe czynniki mogą predysponować do rozwoju zaburzeń odżywiania. Ważne jest jednak zrozumienie, że istnieje nadzieja na powrót do zdrowia. W procesie zdrowienia kluczową rolę odgrywa chęć do zmiany, cierpliwość i wytrwałość.

Presja społeczna

Niezdrowa samoocena

Niskie poczucie własnej wartości

Perfekcjonizm

Ideały piękna promowane przez media

Niepokój

Doświadczenia życiowe

Depresja

Pamiętaj, że nie musisz zmagać się z tym samotnie.
Nasi specjaliści pomogą Ci odzyskać radość z życia i jedzenia!

Umów wizytę

Co wyróżnia podejście do leczenia zaburzeń odżywiania w PsychoDieMed?

Specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu zaburzeń odżywiania, otyłości oraz innych zaburzeń psychicznych, łącząc psychoterapię z dietoterapią. Nasze holistyczne podejście do zdrowia pozwala nam na osiąganie trwałych efektów.

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami z dziedziny psychodietetyki, psychoterapii oraz z lekarzami. Zaufaj nam, a poprowadzimy Cię przez całą drogę do lepszego zdrowia i samopoczucia. Pokażemy Ci, jak utrzymać balans pomiędzy zdrowym ciałem i umysłem!

Rozpocznij proces powrotu do zdrowia przez wideorozmowy z PsychoDietMed.

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem terapii?

Poniżej znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci zidentyfikować problem, określić jego stopień oraz ułatwią podjęcie decyzji. Zrób test i dowiedz się, czy masz powody do niepokoju.

Narzędzia psychodietetyczne i psychologiczne

Wybierz specjalistę

Katarzyna Paszkowska

Psychodietetyk, Dietetyk kliniczny

 • Anoreksja
 • Brak kontroli nad jedzeniem
 • Bulimia
 • Choroby dietozależne
 • Insulinooporność
 •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów

Anita Ciemiecka-Kulińska

Psychodietetyk, Dietetyk kliniczny, Psychoterapeuta CBT in spe

 • Brak kontroli nad jedzeniem
 • Brak motywacji
 • Bulimia
 • Choroby dietozależne
 • Cukrzyca typ 2
 •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów

Małgorzata Judek-Bobowska

Psychodietyk, Dietetyk kliniczny, Psycholog in spe

 • Anoreksja
 • Brak motywacji
 • Choroby dietozależne
 • Cukrzyca typ 2
 • Efekt jo-jo
 •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów

Sylwia Prawdzik

Psycholog, Psychoterapeuta CBT, Psychodietetyk, Dietetyk

 • Anoreksja
 • Brak kontroli nad jedzeniem
 • Brak motywacji
 • Bulimia
 • Depresja
 •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów