Przejdź do treści głownej
Umów się0
Blog
O nasHistoria markiMediaKontakt
SpecjaliściJak umówić wizytę?Efekty współpracyZrób testCennik
AkademiaMoje kursy
9 czerwiec 2017

Ćwiczysz, ale nie chudniesz? Poznaj najnowsze badania!

Czas czytania: < 1 minuty

Sylwia Prawdzik

Psycholog, Psychoterapeuta TPB, Psychodietetyk, Dietetyk

Same ćwiczenia nie wystarczą, aby schudnąć

Najnowsze badania udowadniają jednak, że ludzie spalają prawie taką samą ilość kalorii, niezależnie od wysiłku, jaki towarzyszy ich aktywności. Wyniki tych badań, pozwalają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego często ćwiczenia fizyczne są mało skuteczne w zwalczaniu nadwagi.

Ludy zbieracko-łowieckie, a mieszkańcy miast

Specjaliści od zdrowia publicznego uważają, że nasi przodkowie spalali dużo więcej kalorii niż współcześni mieszkańcy miast. Trudno się temu dziwić, mając na uwadze, ile wysiłku wymagało np. samo zdobycie pożywienia. Badania przeprowadzone na osobach ze zbieracko-łowickiego ludu Hadza, pokazały, że spalają oni tyle samo kalorii, co przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. Jak to możliwe? Organizm przystosowuje się do podwyższonej aktywności i stara się podtrzymywać wydatki energetyczne na tym samy poziomie. Teorii wyjaśniających, jak to się dzieje, jest wiele. Wszystkie prowadzą jednak do jednego wniosku:

Główną przyczyną nadwagi jest nadmierna ilość przyjmowanych kalorii, a nie lenistwo.

Ćwiczenia są ważne!

To, że same ćwiczenia są mało skuteczne w walce z otyłością, nie oznacza, że możemy z nich zrezygnować. Przynoszą one dużo korzyści naszemu ciału i zdrowiu. Wzmacniają układ odpornościowy, poprawiają krążenie, wspomagają funkcjonowanie naszego mózgu i wiele innych. Bez ćwiczeń, nie tylko będziemy gorzej się czuli, ale także gorzej wyglądali.

Dieta i aktywność fizyczna

Wszystko, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, a aktywność fizyczna zdecydowanie może pomóc nam zrzucić niechciane kilogramy. Dzięki diecie kontrolujemy wagę, a ćwiczenia pomagają nam zachować masę mięśniową, dotleniają nasz organizm i pozwalają nam zachować zdrowie i witalność. Dieta i ćwiczenia to dwa różne narzędzia do dwóch różnych zadań.

Zmień swoje nawyki

Ewolucja ukształtowała nas w taki sposób, że nasz organizm najlepiej wie, na co wykorzystywać energię, aby utrzymać nasze ciało, narządy i umysł w dobrej kondycji. Pomóżmy mu jednak trochę 😉 Same ćwiczenia nie wystarczą, aby schudnąć, ale na pewno będziemy dzięki nim lepiej się czuć. Będą doskonale wspomagały odchudzanie.

“>Trochę ruchu, zamiast podjadania to świetny pomysł! Staraj się, dostarczać sobie odpowiednią ilość kalorii, jedz regularnie i wybieraj zdrowe jedzenie, ale przede wszystkim skup się na pracy nad zmianą nawyków. Przekonasz się, że to klucz do idealnej wagi i dobrego zdrowia.

Zobacz również

Przejdź do bloga
Odżywianie

Ile kalorii ma Twoja codzienna kawa?

Kawa jest dobra na wszystko! Sam jej zapach skutecznie stawia na nogi. Miłośnicy kawy, rzadko zastanawiają się nad tym, jakie znaczenie ma ona w diecie. Przecież to tylko napój, nie może zaszkodzić. Oczywiście, kawa pita w odpowiednich ilościach wręcz pomaga, ponieważ podkręca metabolizm i dodaje energii. Jednak wybierając cappuccino, latte, kawę z cukrem, śmietanką czy […]

Czytaj dalej
Psychodietetyka

Nuda i stres tuczą?

Czy nuda sprzyja tyciu? Istnieje takie ryzyko, że z nudów przytyjemy. Szczególnie wtedy, gdy na zabicie czasu i nudy mamy w zwyczaju oglądać telewizję. Choć jest to dość wygodna rozrywka, to zdarza się, że nie możemy znaleźć interesującego nas programu, czy filmu. A jeśli już znajdziemy, to i tak zawsze przerwie nam reklama. I właśnie […]

Czytaj dalej
Przejdź na bloga