Przejdź do treści głownej
Umów się0
Blog
O nasHistoria markiMediaKontakt
SpecjaliściJak umówić wizytę?Efekty współpracyZrób testCennik
AkademiaMoje kursy

Jak pomagamy w leczeniu otyłości z współistniejącą depresją i lękiem?

Czy wiesz, że nadwaga i otyłość współwystępują nie tylko z chorobami somatycznymi, ale również z zaburzeniami natury psychicznej? Mogą one przyczynić się do wzrostu masy ciała lub utrudniać jej redukcję. Nadmierna masa ciała może również wpłynąć na rozwój zaburzeń psychicznych, np. depresji.

W PsychoDietMed do leczenia podchodzimy holistycznie. Nasi specjaliści łączą pracę w obszarze zmiany nawyków żywieniowych z terapią poznawczo-behawioralną. Jest ona skutecznym sposobem leczenia depresji, zaburzeń lękowych czy zaburzeń odżywiania, ale również otyłości.

Nasi specjaliści pomogą Ci w zrozumieniu i zmianie myślenia oraz zachowań prowadzących do negatywnych emocji, depresji czy lęku. Jednocześnie wesprą Cię w procesie odchudzania i w zmianie nawyków żywieniowych.

Zaburzenia psychiczne współistniejące z nadwagą i otyłością

Depresja

To poważna choroba psychiczna, która charakteryzuje się długotrwałym spadkiem samopoczucia, poczuciem beznadziejności oraz utratą zainteresowań. Natłok negatywnych emocji powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu. Objawy depresji mogą obejmować także przewlekłe zmęczenie, utratę energii, zaburzenia snu i apetytu czy problemy z koncentracją. Jej wyleczenie wymaga kompleksowego podejścia obejmującego terapię psychologiczną (w tym terapię poznawczo-behawioralną) oraz wdrożenie odpowiednich leków.

Zaburzenia lękowe

Charakteryzują się nadmiernym, niekontrolowanym lękiem oraz napięciem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Wyróżnia się różne typy zaburzeń lękowych, takie jak zaburzenie lękowe uogólnione, fobia społeczna czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Przyczyny pojawienia się ich obejmują genetyczne predyspozycje, czynniki środowiskowe czy stresujące wydarzenia życiowe. Terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym narzędziem w leczeniu zaburzeń lękowych. Pomaga radzić sobie z myślami lękowymi i kontrolować objawy. Użyteczna może być również terapia farmakologiczna opierająca się na lekach przeciwlękowych i antydepresyjnych.

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości to trwałe wzorce myślenia, emocji i zachowań, które odbiegają od normy społecznej i mogą wpływać negatywnie na relacje i funkcjonowanie jednostki. Wyróżnia się różne typy zaburzeń osobowości, takie jak borderline, schizotypowe, histrioniczne i narcystyczne. Przyczyny ich wystąpienia obejmują czynniki genetyczne i środowiskowe, w tym traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa lub problemy w rodzinie. Leczenie zaburzeń osobowości zazwyczaj opiera się na terapii psychologicznej.

ADHD (Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością)

To neurobiologiczne zaburzenie rozwojowe, które wpływa na funkcje mózgowe związane z uwagą, impulsywnością i kontrolą impulsów. Osoby z ADHD mogą mieć trudności z koncentracją, regulacją zachowań oraz kontrolowaniem impulsów. Radzenie sobie z ADHD wymaga wielopłaszczyznowego podejścia. Terapia behawioralna, w tym trening umiejętności społecznych i technik zarządzania czasem, może pomóc w lepszym radzeniu sobie z objawami. W niektórych przypadkach, w zależności od nasilenia objawów, pomocne może być leczenie farmakologiczne.

Zaburzenia odżywiania

To poważne schorzenia psychiczne związane z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wyróżnia się ich różne rodzaje, takie jak anoreksja, bulimia oraz zaburzenie kompulsywnego objadania się. Przyczyny zaburzeń odżywiania są złożone. Mogą obejmować czynniki genetyczne, psychologiczne (np. niska samoocena, nadmierny stres), społeczne (presja społeczeństwa i mediów) oraz biologiczne. Ich leczenie wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Terapia psychologiczna, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, może pomóc w identyfikowaniu negatywnych myśli i wzorców zachowań związanych z jedzeniem.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Zdarza Ci się często odczuwać smutek, a jedzenie stało się sposobem na radzenie sobie z emocjami?

Nadmierna masa ciała może być spowodowana zaburzeniami psychicznymi. Dlatego warto zajrzeć w głąb problemu i zwrócić uwagę na to, co mogło przyczynić się do wzrostu wagi.

Trudności w utrzymaniu zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, długotrwałe obniżenie nastroju oraz nasilenie negatywnych myśli mogą wskazywać na pojawienie się depresji. Z kolei problemy ze snem często przyczyniają się do zaburzeń łaknienia i uczucia sytości, co nierzadko skutkuje wzrostem masy ciała.

Samopoczucie pogarsza niskie poczucie własnej wartości. Zdarza się, że taki stan może prowadzić do objadania się. Nieleczona depresja pogłębia problemy z otyłością i odwrotnie – nieleczona otyłość może przyczyniać się do wystąpienia depresji, wycofania społecznego i zaburzeń lękowych.

Brak motywacji do aktywności fizycznej

Utrata kontroli nad jedzeniem lub jedzenie pod wpływem emocji

Zaburzenia snu

Utrata zainteresowań

Uczucie niepokoju, lęku i ataki paniki

Izolacja społeczna

Zmiany nastroju

Insulinooporność

Nadmierna masa ciała

Obrzęki

Chroniczne zmęczenie i brak energii

Senność po posiłku

Rozpoznajesz u siebie któreś z powyższych objawów?

PsychoDietMed to miejsce, w którym znajdziesz pomoc.

Umów wizytę online

Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Współpraca z psychodietetykiem lub psychoterapeutą pozwala zdiagnozować inne zaburzenia psychiczne towarzyszące otyłości, co jest kluczowe dla efektywnej terapii i dietoterapii. Ważne jest, aby wcześnie zidentyfikować przyczyny rozwoju problemu i działać holistycznie.

Wykorzystując terapię poznawczo-behawioralną wraz z wprowadzeniem indywidualnych i jednocześnie elastycznych planów żywieniowych, możliwe jest skuteczne leczenie. W nurcie terapii poznawczo-behawioralnej stosuje się sprawdzone protokoły terapeutyczne (evidence based medicine). Ich dobór zależy od indywidualnej konceptualizacji problemów. Specjaliści PsychoDietMed pomogą Ci zidentyfikować problematyczne sytuacje i zrozumieć związek zachowań żywieniowych, których doświadczasz. Jednocześnie wesprą Cię w zmianie nawyków żywieniowych i pokażą Ci, że komponowanie ulubionych potraw w zdrowy sposób jest możliwe!

Jak terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w leczeniu zaburzeń współistniejących z nadwagą i otyłością?

Depresja

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia osobowości

ADHD

Zaburzenia odżywiania

Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym z najlepszych podejść terapeutycznych w leczeniu otyłości i zaburzeń odżywiania. To skuteczny sposób leczenia depresji, zaburzeń lękowych i innych zaburzeń psychicznych, które mogą wpływać na wzrost masy ciała.

Dzięki takiej terapii możliwe jest wprowadzenie zalecanych zmian w zakresie nawyków żywieniowych i redukcji masy ciała oraz utrzymanie ich. Obok pracy w obszarze żywieniowym, terapia ma na celu jednoczesne leczenie zaburzeń współistniejących w zależności od indywidualnej konceptualizacji problemów.

W psychoterapii poznawczo-behawioralnej stosuje się techniki, które pozwalają na rozpoznanie zależności między myślami, emocjami, zachowaniami i reakcjami fizjologicznymi w trudnych dla pacjenta sytuacjach. Umożliwia to zdobycie umiejętności pomocnych w radzeniu sobie z trudnościami związanymi ze zmianą nawyków żywieniowych oraz w poprawie samopoczucia i jakości życia. Ważnym etapem w procesie terapeutycznym jest praca nad przeciwdziałaniem nawrotom problemów. To zwiększa szansę utrzymania efektów terapeutycznych w długim terminie.

Poniższe czynniki mogą predysponować do rozwoju depresji czy innych zaburzeń natury psychologicznej. Ważne jest zrozumienie, że istnieje nadzieja na powrót do zdrowia. W procesie zdrowienia kluczową rolę odgrywa chęć do zmiany, cierpliwość i wytrwałość.

Zła sytuacja społeczna

Traumatyczne przeżycia

Długotrwałe napięcie i stres

Niskie poczucie własnej wartości

Zaburzenia hormonalne

Choroby neurologiczne

Pamiętaj, że nie musisz zmagać się z tym samotnie. Nasi specjaliści pomogą Ci odzyskać radość z życia i jedzenia!

Umów wizytę

Co wyróżnia podejście do leczenia zaburzeń towarzyszących otyłości w PsychoDietMed?

Specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu zaburzeń odżywiania, otyłości oraz innych zaburzeń psychicznych, łącząc psychoterapię z dietoterapią. Holistyczne podejście do zdrowia pozwala nam osiągać trwałe efekty leczenia.

Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami z dziedziny psychodietetyki, psychoterapii oraz z lekarzami.
Zaufaj nam, a poprowadzimy Cię przez całą drogę do lepszego zdrowia i samopoczucia. Pokażemy Ci, jak utrzymać balans pomiędzy zdrowym ciałem i umysłem!

Rozpocznij proces powrotu do zdrowia przez wideorozmowy z PsychoDietMed.

Zastanawiasz się nad psychoterapią?

Poniżej znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci zidentyfikować problem, określić jego stopień oraz ułatwią podjęcie decyzji. Zrób test i dowiedz się, czy masz powody do niepokoju.

Narzędzia psychodietetyczne i psychiatryczne

Wybierz specjalistę

Anita Ciemiecka-Kulińska

Psychodietetyk, Dietetyk kliniczny, Psychoterapeuta CBT in spe

  • Brak kontroli nad jedzeniem
  • Brak motywacji
  • Bulimia
  • Choroby dietozależne
  • Cukrzyca typ 2
  •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów

Sylwia Prawdzik

Psycholog, Psychoterapeuta CBT, Psychodietetyk, Dietetyk

  • Anoreksja
  • Brak kontroli nad jedzeniem
  • Brak motywacji
  • Bulimia
  • Depresja
  •   ...  

Najbliższy termin:

Pobieramy dane...

Więcej terminów